Tibor Macák 29.12.2018

Spev indických pútnikov

Zlatý chrám v Amritsare na severe Indie je miesto, ktoré navštívi najviac ľudí na svete. Štyri brány rozsiahleho komplexu prekročí každý deň najmenej 100-tisíc návštevníkov, väčšinou veriacich sikhov, ale aj príslušníkov iných náboženstiev i turistov zo všetkých kútov zemegule. Gurudvára, teda sikhský chrám, je uprostred jazera pokrytý 500 kilogramami 24-karátového zlata a mnohí ho považujú za jeden z divov sveta.
Spev indických pútnikov
Zuzana Artimová 29.12.2018

Rozprávky ponúkajú návod na život a dávajú nádej

Už je to raz tak: k životu potrebujeme rozprávky. Tie, ktoré vznikli pred mnohými desaťročiami, i súčasné pompézne veľkofilmy. „Netreba však byť len pasívnym divákom, ktorý do seba nasáva všetko, ale treba sa nad tým, čo chceme pozerať a čo pozeráme, aj zamyslieť. Preto je dôležité dobre si vybrať. Navyše, rodičia musia vedieť vyhodnotiť, či je film v súlade s hodnotami, ktoré chcú svojmu dieťaťu vštepiť. A to platí aj o internete, knihách a všetkých ďalších mediálnych a informačných kanáloch,“ tvrdí Viktória Norisová (32), ktorá sa zaoberá problematikou mediálnej výchovy a je autorkou publikácie Rozprávajme rozprávky.
Rozprávky ponúkajú návod na život a dávajú nádej
Ján Lauko 28.12.2018

Prenasledovali ho nacisti i komunisti

Koncom tohto roka si pripomíname 130 rokov od narodenia českého kardinála Josefa Berana. Jedna z najvýznamnejších osobností Cirkvi v 20. storočí a modernej československej histórie prežila nacistický koncentračný tábor i komunistickú internáciu.
Prenasledovali ho nacisti i komunisti
Viera Sárossy Vargová 28.12.2018

Deti a tanec sú jej život

Henrieta Háberová je vo Veľkom Šariši (okres Prešov) známa ako šéfka tanečného divadla Bodies. Málokto však vie, že je aj matkou piatich detí a ženou, ktorá každý deň chváli Boha.
Deti a tanec sú jej život
Radoslav Matejov 28.12.2018

Sviatky znamenali pokoj v časoch neistoty

Možno ste sa aj vy niekedy pristihli pri bdelom snení počas sledovania tých najznámejších rozprávok alebo príbehov z histórie, v ktorých boli stvárňované Vianoce. Akoby história mala v tomto smere osobité čaro, neopakovateľnú gracióznosť, voňavú nádheru a farebnú čírosť. Aj hodnoty akoby vtedy boli jasnejšie, pravda bola zreteľnejšia a svet pochopiteľnejší. Ako to teda s Vianocami v minulosti, zvlášť v stredoveku, bolo? Odpovedá známa historička Daniela Dvořáková.
Sviatky znamenali pokoj v časoch neistoty