Ján Lauko 08.01.2019

Prijatie eura bolo dobrým krokom

Už 10 rokov na Slovensku platíme eurami. Európska mena vošla ako oficiálne platidlo u nás do platnosti 1. januára 2009. O úspešné zavedenie eura sa ako niekdajšia viceguvernérka Národnej banky Slovenska pričinila Elena Kohútiková, ktorá si za toto poslanie vyslúžila prezývku lady euro. Ako vníma desať rokov Slovenska s eurom, priblížila v rozhovore pre Katolícke noviny.
Prijatie eura bolo dobrým krokom
Zuzana Artimová 30.12.2018

Vianoce sú aj silné prebudenie pamäťovej stopy

„Pochopiť vesmír znamená vziať do úvahy aj chápanie človeka a naopak, pochopiť človeka nemožno mimo ľudstva, ľudstvo mimo života a život mimo vesmíru. A ešte jednoduchšie povedané: Fenomén vesmír uzatvára fenomén človeka a fenomén človek uzatvára fenomén vesmíru,“ vysvetľuje v rozhovore pre Katolícke noviny výnimočná žena, vedkyňa, filozofka - profesorka Zlatica Plašienková, ktorá pôsobí na Katedre filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Vianoce sú aj silné prebudenie pamäťovej stopy
Ján Lauko 29.12.2018

Pre mňa sú Vianoce hlavne o tom, že sme spolu

Bývalý hokejový obranca Richard Lintner (41) si na Vianociach cení najmä to, že môže byť spolu s rodinou. Tá za ním počas sviatkov chodila, aj keď pôsobil v zahraničí. Jeden zo „zlatých chlapcov“ z Göteborgu dnes zastáva funkciu šéfa najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, ktorú sa snaží posunúť k európskej elite.
Pre mňa sú Vianoce hlavne o tom, že sme spolu
Zuzana Artimová 29.12.2018

Keď sa ide na maximum ľudských možností

„To je človek!“ – asi takýmito slovami by som charakterizovala lekára, ktorý stojí na čele kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra v Bratislave. Primár Matej Nosáľ (48) patrí k ľuďom, ktorí sú nielen profesionáli od hlavy po päty, ale disponujú i hlbokou pokorou, ľudskosťou a normálnosťou. A za takýchto ľudí treba vždy ďakovať Bohu.
Keď sa ide na maximum ľudských možností
Radoslav Matejov 28.12.2018

Sviatky znamenali pokoj v časoch neistoty

Možno ste sa aj vy niekedy pristihli pri bdelom snení počas sledovania tých najznámejších rozprávok alebo príbehov z histórie, v ktorých boli stvárňované Vianoce. Akoby história mala v tomto smere osobité čaro, neopakovateľnú gracióznosť, voňavú nádheru a farebnú čírosť. Aj hodnoty akoby vtedy boli jasnejšie, pravda bola zreteľnejšia a svet pochopiteľnejší. Ako to teda s Vianocami v minulosti, zvlášť v stredoveku, bolo? Odpovedá známa historička Daniela Dvořáková.
Sviatky znamenali pokoj v časoch neistoty